Jánošíkove dni v Terchovej

17.07.2014 16:17

Ako bolo (doplnené 28.7.)
zúčastnila sa jedna rodinná partia - mali sme sa výborne. Akcia prebehla presne podľa plánu nižšie. Počasie vyšlo na 100%. Užili sme si celý predĺžený víkend podľa našich predstáv - stanovačka sa deťom páčila, turistika bola výborným spestrením programu, folklórny program bol úžasný. Terchová - o rok znovu☺ zopár fotiek z akcie (nakoľko sme boli len naša rodinka, túto akciu z webu po týždni vymažeme)

Termín: odchod 25.7. v piatok, príchod 27.7. v nedeľu
Ubytovanie: vlastný stan v "stanovom festivalovom mestečku"
Miesto: Terchová, Slovensko :-)

Kamaráti turisti, pozývam Vás na nezvyčajnú akciu, ktorá je ako stvorená pre milovníkov turistiky a folklóru. Ide o akciu skôr individuálnu - nemusíme sa presúvať všetci spoločne, nemusíme mať spoločný celý program. Môžeme mať len vedľa seba stany, alebo si môžeme len spoločne zaspievať v amfiku... Navrhoval by som ale ísť na to pekne takto:

Piatok
Presun po trase Trenčín-Terchová individuálny - autom. Ak by sa chcel niekto pridať, tak by som navrhoval vyrážať z TN v piatok doobeda predbežne okolo 9.00 a riadiť sa heslom, že akcia začína už samotnou cestou. Presun po "zážitkovej ceste" TN, Ilava, Košeca, Zliechov, Čičmany, Rajecké Teplice, Žilina, Terchová sľubuje veľa možností na zaujímavé zastávky (prehliadky, kúpanie...). Po príchode do Terchovej pod Jánošíkovu sochu môžeme rozložiť na peknom trávnatom mieste naše spoločné stanové mestečko. Do večera máme ešte veľa času na prehliadku Terchovej, rôzne prechádzky alebo nejakú minitúru. Večer o 20,30 nás čaká folklórny program v amfiteátri Bôrik. 
 
Sobota

Doobeda máme ideálnu možnosť na turistický výlet. Od hotela Diery po náučnom chodníku cez Jánošíkove diery vystúpime kam len budeme chcieť, navrhujem Malý Rozsutec. Cestou spať dáme pivko na chate Podžiar a dáke tie halušky na chate Diery. Po obede nás už bude v Terchovej čakať folklórny program, jarmok, oddych, čo len chceme a toto všetko vyvrcholí večerným programom v amfiku. 

Nedeľa
Ráno býva pre záujemcov bohoslužba, nie však obyčajná. Nasleduje tradičný furmanský sprievod, program a poobedňajší galaprogram v amfiteátri. Potom už len cesta domov. 

Zmysel akcie: spoznávanie krás prírody (začína už na "zážitkovej ceste", turistika v sobotu), účasť na folklórnom programe festivalu Jánošíkové dni v Terchovej, prevetranie stanov a spacákov, naberanie kondície (v Rumunsku sa zíde).

Pochodil som už veľa folklórnych festivalov, tento však má svoju jedinečnú atmosféru - takú domáckejšiu, nie až tak komercializovanú. Ten pocit, keď plný amfiteáter spieva s účinkujúcimi, dokáže aj nefolkloristovi vtisnúť slzy do očí. Treba to zažiť. Akcia je vhodná aj pre deti, ja tie moje beriem. Kto chce, môže napríklad prísť až v sobotu ráno na túru, večer ísť na program do amfiku a spať už doma.

Ak táto akcia niekoho zaujme a pôjde, dajme si o sebe vedieť, prípadne sa dohodnime na spoločnom presune autami a podobne. Sledujte túto stránku, informácie sa tu budú aktualizovať.